Home » Nowe programy studiów » Gastronomia i hotelarstwo

Gastronomia i hotelarstwo

Studia inżynierskie – Gastronomia i hotelarstwo

Misja studiów

Misją studiów realizowanych przez Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji jest przekazanie interdyscyplinarnej wiedzy z zakresu żywienia zbiorowego, hotelarstwa oraz organizacji i zarządzania w sektorze usług. Studia te są prowadzone w języku polskim przez najlepszych specjalistów z zakresu gastronomii i hotelarstwa, pracowników Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz przy współudziale praktyków (osoby z otoczenia społeczno-gospodarczego), znanych kucharzy i restauratorów, hotelarzy, specjalistów ds. Public Relations.

Cel studiów

Studia inżynierskie na kierunku gastronomia i hotelarstwo są odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu gastronomii. Celem kształcenia na tym kierunku jest przygotowanie absolwentów do podjęcia pracy zawodowej w dynamicznie rozwijającym się sektorze usług, zwłaszcza usług żywieniowych i hotelarskich. Studenci mogą osiągnąć wysoki poziom kompetencji niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej i/lub zajmowania stanowisk kierowniczych w przedsiębiorstwach gastronomicznych i/lub hotelarskich. Absolwent kierunku gastronomia i hotelarstwo to specjalista o gruntownej wiedzy teoretycznej i wszechstronnym przygotowaniu praktycznym. Jest przygotowany do pracy w gastronomii indywidualnej, systemowej i specjalnej oraz w hotelarstwie.

Szczegółowy program kierunku

Program studiów podzielony jest na siedem semestrów. Składa się z wykładów, ćwiczeń laboratoryjnych oraz praktyk zawodowych odbywanych w placówkach gastronomicznych i przedsiębiorstwach hotelarskich.

Szczegółowa lista przedmiotów

  • Pierwszy rok (I i II semestr): Podstawy chemii związków naturalnych, Ekonomiczne uwarunkowania działalności gospodarczej, Hotelarstwo, Mikrobiologia żywności, Marketing usług, Działania proekologiczne w gastronomii i hotelarstwie, Relacje społeczne z klientami, Wyposażenie technologiczne w gastronomii i hotelarstwie, Prawo żywnościowe, Bezpieczeństwo pracy, Chemia żywności, Podstawy fizjologii człowieka, Wyposażenie obiektów hotelarskich, Ochrona konsumentów na rynku usług, Trendy w zachowaniach konsumentów, Analiza sensoryczna, Język obcy, Praktyka zawodowa.
  • Drugi rok (III i IV semestr): Międzynarodowe systemy hotelowe, Analiza żywności (kontrola) w gastronomii, Ogólna technologia żywności, Towaroznawstwo żywności, Technologia żywności pochodzenia zwierzęcego, Higiena produkcji żywności, Technologia żywności pochodzenia roślinnego, Język obcy, Wychowanie fizyczne, Żywienie człowieka, Technologia gastronomiczna, Zarządzanie jakością i bezpieczeństwem żywności w gastronomii, Systemy informatyczne w hotelarstwie, Obsługa ruchu turystycznego, Praktyka zawodowa.
  • Trzeci rok (V i VI semestr): Planowanie żywienia, Polskie kuchnie regionalne i kuchnie narodowe, Projektowanie technologiczne w zakładach gastronomicznych i hotelarskich, Toksykologia – zagrożenia w żywności, Techniki i technologie w gastronomii i cateringu, Podstawy finansów i rachunkowości, Podstawy dietetyki, Systemy technologiczne w produkcji potraw, Obsługa konsumenta w gastronomii i hotelarstwie, Protokół dyplomatyczny, Systemy informatyczne w gastronomii, Trendy w hotelarstwie, Międzynarodowe systemy hotelowe, Praktyka zawodowa, Przedmioty (5) do wyboru (Audyt wewnętrzny w zakładach gastronomicznych i hotelach, Enzymy w projektowaniu i produkcji żywności, Media w upowszechnianiu wiedzy żywieniowej, Problemy rozwoju usług gastronomicznych i hotelarskich w Polsce, Rynek usług gastronomicznych i hotelarskich, Trendy w produkcji gastronomicznej, Wykorzystanie różnych rodzajów żywności w gastronomii, Zaawansowane metody analizy sensorycznej, Technologia gastronomiczna 2, Marketing żywności, Socjologia, Zarządzanie relacjami z klientem, Nowoczesne metody pakowania żywności, Dietoprofilaktyka w gastronomii, Ochrona zdrowia, Polityka wyżywienia, Novel food, Żywienie a odporność organizmu, Żywność probiotyczna, Diety alternatywne).
  • Czwarty rok (VII semestr): Projektowanie nowych potraw, Ochrona własności intelektualnej, Badania marketingowe na rynku usług, Biznesplan w gastronomii i hotelarstwie, Etyka w gastronomii i hotelarstwie, Seminarium, Pracownia dyplomowa.

Wymagania: Kandydat na studia I stopnia kierunku gastronomia i hotelarstwo powinien posiadać wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne udokumentowane świadectwem maturalnym uprawniającym do podjęcia studiów wyższych, w tym zdany egzamin maturalny z przedmiotów do wyboru: biologia lub matematyka, lub chemia.

Czas trwania: siedem semestrów, początek 1 października

Rekrutacja: www.sok.sggw.pl – System Obsługi Kandydatów na studia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Termin składania wniosków: 08 lipca 2018

Liczba dostępnych miejsc: od 45 do 60

Czesne: dla studentów studiów stacjonarnych – obywateli polskich oraz cudzoziemców podejmujących studia na zasadach obowiązujących obywateli polskich – bezpłatne (dla pozostałych kandydatów 8200 zł/rok); dla studentów studiów niestacjonarnych czesne wynosi 2800 zł za semestr studiów (dla obcokrajowców przyjmowanych na zasadach innych niż obowiązujące obywateli polskich opłata wynosi 6400 zł/rok).

Główne tematy

Projektowanie, organizacja i wyposażenie przedsiębiorstw gastronomicznych i hotelarskich, zarządzanie finansami i zasobami ludzkimi, technologii gastronomicznej, obsługi konsumenta, planowania żywienia dostosowanego do indywidualnych potrzeb konsumenta, strategie marketingowe na rynku usług gastronomicznych i hotelarskich, jakość i bezpieczeństwo żywności spełniającej oczekiwania konsumentów