Home » Nowe programy studiów » Studia inżynierskie – Zarządzanie i Inżynieria Produkcji

Studia inżynierskie – Zarządzanie i Inżynieria Produkcji

Studia inżynierskie – Zarządzanie i Inżynieria Produkcji

Misja studiów

Koncepcja i cele kształcenia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji mają charakter interdyscyplinarny, który umożliwia kształcenie specjalistów potrafiących łączyć nowoczesną wiedzę i umiejętności inżynierskie z wiedzą i umiejętnościami menedżerskimi. Program studiów obejmuje głównie zagadnienia techniczno-inżynieryjne, jak też w mniejszym stopniu ekonomiczne. Głównym założeniem tego kierunku jest realizacja programu studiów tak, aby w możliwie największym stopniu kwalifikacje absolwentów odpowiadały aktualnym wymaganiom gospodarki, a w szczególności w sektorach uznanych za tradycyjne w odniesieniu do obszarów badawczych prowadzonych w SGGW w Warszawie. Kształcenie nawiązuje do popularnego w Europie Zachodniej kierunku engineering management, którego absolwenci uzyskują zawód inżyniera zarządzania, oraz do kierunków technicznoekonomicznych, dających umiejętność wykonywania zawodu inżyniera. Kierunek ten jest dostosowany z jednej strony do doświadczenia i wykształcenia nauczycieli akademickich oraz posiadanej bazy naukowo-badawczej a z drugiej do aktualnego zapotrzebowania rynku pracy.

Cel studiów

Program studiów na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji umożliwia uzyskanie zarówno interdyscyplinarnej wiedzy adekwatnej dla tego kierunku, a także tworzy warunki do organizacji uczenia się poprzez realizację projektów wykonywanych indywidualnie i grupowo oraz kształtuje umiejętność samodzielnego uczenia się. Absolwenci tego kierunku będą mieli przygotowanie do pracy w sferze działalności produkcyjnej przedsiębiorstw oraz procesów wsparcia produkcji takich jak: planowanie, logistyka, zapewnienia jakości, nadzoru technologicznego a także utrzymania ruchu. Uzyskane kompetencje pozwolą również na swobodne działanie w sferze projektowania procesów produkcyjnych z wykorzystaniem wiedzy o nowoczesnych technologiach produkcyjnych oraz efektywnie zarządzać ich przebiegiem.

Koncepcja kształcenia

Koncepcja kształcenia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji umożliwia studentom studiów I stopnia opanowanie między innymi:

  • wiedzy obejmującej kluczowe zagadnienia charakteryzujące procesy produkcyjne,
  • szczegółowej wiedzy w zakresie wybranych obszarów inżynierii,
  • wiedzy o kierunkach rozwoju urządzeń technicznych, technologii i metodach zarządzania produkcją,
  • wiedzy o budowie i projektowaniu maszyn roboczych (w tym podstawowych podzespołów funkcjonalnych),
  • szczegółowej wiedzy w zakresie wybranych obszarów organizacji i zarządzania produkcją.

Koncepcja programu studiów zakłada również zdobycie:

  • umiejętności w zakresie posługiwania się technikami informacyjno-komunikacyjnymi właściwymi do realizacji zadań typowych dla działalności inżynierskiej,
  • umiejętności planowania i przeprowadzania eksperymentów, w tym pomiarów i symulacji komputerowych wraz z interpretacją uzyskanych wyników.

Program studiów

Program studiów ma strukturę modułową. Po czwartym semestrze studenci mogą wybrać, stosownie do ich zainteresowań, jeden z trzech modułów kształcenia:

Moduł 1 – Systemy produkcyjne – projektowanie, organizacja, sterowanie.
Moduł 2 – Eksploatacja i bezpieczeństwo maszyn.
Moduł 3 – Informatyzacja produkcji.

Każdy z modułów obejmuje 240 godzin zajęć. Istotą takiej konstrukcji programu studiów jest możliwość wprowadzania szybkich zmian wymuszanych dynamicznym otoczeniem bez konieczności korekty planu zasadniczego.

Szczegółowa lista przedmiotów dostępna jest na stronie Wydziału Inżynierii Produkcji

Wymagania:

Kwalifikacja odbywa się na podstawie wyników egzaminu maturalnego z matematyki lub fizyki lub chemii.

Czas trwania: studia stacjonarne – 7 semestrów, początek zajęć dydaktycznych – 1 października.

Rekrutacja: www.sok.sggw.pl– System Obsługi Kandydatów na studia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Terminy składnia wniosków: 8 lipca 2018

Liczba dostępnych miejsc: na studiach stacjonarnych – 90

Czesne: dla studentów studiów stacjonarnych – obywateli polskich oraz cudzoziemców podejmujących studia na zasadach obowiązujących obywateli polskich – bezpłatne (dla pozostałych kandydatów 8200 zł/rok).