Home » Nowe programy studiów » Studia licencjackie – Biologia
Misją studiów realizowanych przez Wydział Rolnictwa i Biologii jest dostarczenie wiedzy teoretycznej związanej z kierunkiem studiów oraz rozwinięcie umiejętności kognitywnych studenta, takich jak rozumienie, analizowanie, interpretowanie i synteza oraz nabycie niezbędnych kompetencji społecznych. Ponadto, przykładana jest duża waga do rozbudzania zainteresowań badawczych studenta i wykształcenie u niego odpowiedniej postawy wobec problemów współczesnej cywilizacji. Studia te są prowadzone przez najlepszych specjalistów z różnych wydziałów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Ideą przewodnią organizacji kształcenia na studiach licencjackich na kierunku Biologia jest zachowanie równowagi pomiędzy stosowanymi metodami dydaktycznymi, takimi jak metody problemowe (dyskusje i seminaria) i metody ćwiczeniowo-praktyczne (zajęcia laboratoryjne i terenowe). Dzięki dużej ilości zajęć o charakterze praktycznym, wykształcane są cenne umiejętności związane m.in. z obsługą specjalistycznej aparatury badawczej natomiast stosowanie metod problemowych umożliwia rozwój takich umiejętności jak: analiza danych i formułowanie wniosków, prezentowanie wyników badań i udział w dyskusji naukowej, przygotowywanie tekstów naukowych i popularnonaukowych. Istotne jest również wyposażenie absolwenta w kompetencje społeczne, takie jak umiejętność pracy w grupie, zrozumienie potrzeby podnoszenia kwalifikacji zawodowych i ponoszenia odpowiedzialności za bezpieczeństwo pracy własnej i innych osób oraz umiejętność postępowania w stanach zagrożenia.
Program podzielony jest na sześć semestrów. Składa się z wykładów i seminariów, ćwiczeń laboratoryjnych i terenowych oraz praktyk.
Pierwszy rok: Chemia ogólna i nieorganiczna, Chemia analityczna, Cytologia i anatomia roślin, Zoologia bezkręgowców, Fizyka, Matematyka, Technologie informacyjne, Ochrona własności intelektualnej, Przedmiot humanistyczny do wyboru, Chemia organiczna, Mikrobiologia ogólna, Zoologia kręgowców, Cytologia i anatomia zwierząt, Anatomia człowieka, Biofizyka, Podstawy mykologii, Systematyka roślin.
Drugi rok: Biochemia, Genetyka, Immunologia, Mikrobiologia weterynaryjna, Fizjologia zwierząt I, Fizjologia roślin I, Wirusologia, Statystyka dla biologów, Ochrona środowiska, Przedmiot humanistyczny do wyboru, Fizjologia zwierząt II, Fizjologia roślin II, Biologia molekularna, Ekologia, Biologia komórki roślinnej, Bioróźnorodność, Ogrody botaniczne i zoologiczne, Język obcy I. Wychowanie fizyczne I,
Trzeci rok: Praktyka zawodowa, Język obcy II, Wychowanie fizyczne II, Enzymologia, Ewolucjonizm, Ochrona przyrody, Seminarium I, Przedmioty kierunkowe do wyboru (2), Przedmioty do wyboru (5), Fitosocjologia, Seminarium II, Przedmioty kierunkowe do wyboru (4), Przedmioty do wyboru (4), Praca licencjacka
Wyniki egzaminu maturalnego z biologii albo chemii.
Czas trwania: sześć semestrów; początek: 1 października
Rekrutacja: www.sok.sggw.pl– System Obsługi Kandydatów na studia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Terminy składnia wniosków: 8 lipca 2019
Liczba dostępnych miejsc: 150
Czesne: dla dla studentów studiów stacjonarnych – obywateli polskich oraz cudzoziemców podejmujących studia na zasadach obowiązujących obywateli polskich – bezpłatne (dla pozostałych kandydatów 8200 zł/rok).
Podstawy chemii organicznej, nieorganicznej, fizyki i biofizyki, anatomia i systematyka roślin, zwierząt, człowieka, mikroorganizmów oraz grzybów, procesy fizjologiczne i biochemiczne przebiegające w organizmach żywych, technologie informacyjne, bioinformatyka i postawy statystyki stosowanej w naukach biologicznych, podstawy ochrony środowiska i ochrony przyrody, bioróżnorodność, fitosocjologia, ogrody botaniczne i zoologiczne, biologia molekularna i biologia komórki, ewolucjonizm.
Powered by WordPress | Compass by InkThemes.